Pivo a jeho prínosy

Pivo, ako všetci vieme, je nízkoalkoholický penivý nápoj vyrobený z vody, sladu a chmeľu. Obsahuje vodu, sacharidy, bielkoviny, vitamíny, biogénne prvky a biologicky dôležité látky.  Neobsahuje tuk a je ľahko stráviteľné. Pivo je izotonickým nápojom a má zhruba rovnaký osmotický tlak ako krv.

Horké chmeľové látky, ktoré sú obsiahnuté v pive, majú na človeka upokojujúci vplyv, podporujú vylučovanie žlče, čím priaznivo ovplyvňujú trávenie a pôsobia proti vzniku osteoporózy.

Zdroj vitamínov a polyfenolov

Vitamíny v pive prevažne patria do skupiny B. Jedná sa hlavne o niacín, pantoténovú kyselinu, pyridoxín, riboflavín, kyselinu listovú, tiamín a biotín. Jeden liter piva obsahuje v priemere približne 200 mg biologicky aktívnych látok. Obsahuje relatívne málo sodíka. Pomer sodíka ku draslíku je 1 : 10, čo priaznivo vplýva na krvný tlak. Nezanedbateľný je obsah zinku, železa, fluóru, medi a kremíka. . K ďalším mimoriadne významným zložkám piva tiež patrí enzým, ktorý chráni telo pred žalúdočnými vredmi, horčík, ktorí pôsobí ako prevencia pred vznikom obličkových kameňov, či antioxidanty, ktoré vás zase chránia pred rakovinou štítnej žľazy a čriev.

Pivo neobsahuje žiadny cholesterol. Naopak obsah stopových prvkov z neho robí nevyčerpateľnú zásobáreň nepostrádateľných, zdraviu prospešných látok. Okrem už spomínaného horčíka je to napríklad vápnik, ktorý je základnou stavebnou zložkou pri tvorbe kostí a zubov, upravuje činnosť svalstva a pomáha regulovať zrážanlivosť krvi. Sám o sebe by svoju úlohu korektne plniť nemohol. Jeho ukladaniu napomáha fosfor, ktorý je v pive tiež zastúpený.

Pivo obsahuje polyfenoly, ktoré majú kladný vplyv na činnosť srdca, tráviaceho traktu, zrážanlivosť krvi. Povzbudzujú trávenie a zlepšujú videnie. Ako lapače radikálov majú antikarcinogénne účinky.

Licia Iacovello, lekárka pôsobiaca v Spojených štátoch amerických aj v Taliansku tvrdí, že konzumácia malého piva u žien a veľkého piva u mužov počas jedla pomáha chrániť pred vznikom rakoviny. Ľudia, ktorí ho pijú nadmerne, by podľa nej mali piť menej, ale abstinenti by mali byť informovaní o priaznivých účinkoch umierneného pitia.

 Výživová hodnota

Pivo obsahuje menej kalórií ako to isté množstvo vína, hroznovej šťavy, alebo džúsu. Pri redukčnom režime. 100ml obyčajného piva obsahuje približne 40 až 50 kalórií, zatiaľ čo nealkoholické má len 15 kalórií. Vhodná je jeho konzumácia po športovom výkone, pred a počas športového výkonu je však lepšie sa mu vyhnúť.

Pozor!

Blahodárne účinky piva na náš organizmus sa pri jeho konzumácii prejavia len pri jeho umiernenom pití. Vhodným množstvom sa rozumie pre muža jedno veľké a pre ženu jedno malé pivo denne. Pri neumiernenej konzumácii nám môže skôr uškodiť.

Zhrnutie

Zhrňme si teda, aký prospech môže mať pre nás organizmus striedma konzumácia tohto nápoja:

1. Chráni pred infarktom a znižuje riziko mŕtvice (konzumácia v správnom množstve pomáha potláčať usadzovanie tuku v cievach. Prísady v pive pomáhajú zabraňovať zhlukovaniu červených krviniek a vytváraniu krvných zrazenín)

2. Pomáha pri nespavosti a zlepšuje chuť do jedla

3 . Pomáha pri vysokom tlaku  (vďaka obsahu draslíka pomáha pivo znižovať krvný tlak. Samozrejme len v umiernenom množstve. Veľké množstvo by malo opačný efekt)

4. Pomáha pri infekciách (pivo spomaľuje biochemické procesy v krvi, ktoré by inak viedli k zápalom. Močopudný efekt  prospieva nášmu vylučovaciemu ústrojenstvu a pôsobí tak aj proti vzniku infekcií)

5. Ničí obličkové kamene (vysoké množstvo horčíka. Pivo pomáha zavodňovať obličky)

6. Chráni pred hnačkou (zložky v pive chránia črevá pred šírením baktérií spôsobujúcich hnačku)

7. Pomáha pri nachladnutiu (šťavy obsiahnuté v jačmeni pomáhajú pri stimulácii krvného obehu a pomáhajú pri dýchaní)

8. Zlepšuje našu pleť a spevňuje vlasy (veľa vitamínov, minerálov, vitamín B. Aj na vonkajšie použitie)

9. Podporuje zdravie mozgu (znižuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby a iných demencií)

 

 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.